Jak rozpakować archiwum ZIP na hostingu

Skrypt rozpakowujący na hostingu

Korzystając z pomocy tego prostego skryptu możesz błyskawicznie rozpakować archiwum ZIP znajdujące się na Twoim hostingu. Skrypt znacznie przyspiesza i ułatwia proces przesyłania znacznej ilości plików na serwer. Dzięki niemu każdy CMS zainstalujesz szybciej a także unikniesz wielu problemów związanych z przenoszeniem dużej ilości plików.

Zalety i wady użycia dodatkowego skryptu rozpakowującego zipy

Jedną z opcji, która pozwala na rozpakowywanie archiwów ZIP na hostingu współdzielonym, to znaczy takim do którego uzyskujemy dostęp wyłącznie za pośrednictwem klienta FTP, jest użycie prostego skryptu PHP. Taki skrypt może bardzo ułatwić proces przesyłania dużej ilości plików na serwer i dodatkowo znacząco go skrócić. Dzięki temu, że przesyłane archiwum może posiadać jakiś poziom kompresji możliwe jest przesłanie większej ilości danych w mniejszym rozmiarze. Przesyłając jeden duży plik mamy do wykonania jedną operację, która będzie znacznie sprawniejsza i mniej pracochłonna niż przesyłanie większej ilości pojedynczych plików, które w sumie "ważą" tyle samo. Podczas przesyłania dużej ilości plików mogą zdarzać się chwilowe przerwy w połączeniu i tym samym błędy transferu plików. Czasami ten problem może naprawić próba przesłania jednego spakowanego pliku.

Błyskawiczna instalacja CMS-ów na hostingu

Skrypt rozpakowujący archiwum ZIP może być z dużym powodzeniem wykorzystany do przyspieszenia procesu instalacji właściwie każdego CMS-a. Będzie to przydatne wszędzie tam, gdzie pliki skryptu najpierw trzeba pobrać na komputer lokalny, następnie pobrane archiwum rozpakować i w końcu przy pomocy klienta FTP wysłać w miejsce docelowe na hostingu. Użycie prostego skryptu rozpakowującego w większości przypadków pozwala na pominięcie drugiego kroku, czyli pomijamy rozpakowywanie archiwum i zamiast tego wysyłamy na hosting jedną "paczkę", co zdecydowane przyspiesza ostatni krok.

Czas na praktyczny przykład zastosowania naszego skryptu PHP wypakowującego "zipy" w życiu codziennym!

Przyspieszona instalacja WordPress-a na hostingu współdzielonym

Jak wykorzystać skrypt wypakowujący do przyspieszenia instalacji tego, jednego z najpopularniejszych skryptów w sieci, jakim niewątpliwie jest WordPress? To proste. Użycie skryptu pozwoli na pominięcie procesu rozpakowywania i późniejszego wysyłania pojedynczych plików na serwer. Warto tutaj podkreślić, że wysłanie jednej spakowanej paczki będzie znacznie bardziej efektywne niż wysyłanie ponad 1 500 plików!

Niestety jest też minus tego triku, a właściwie drobna niedogodność, ponieważ po rozpakowaniu archiwum WP, pliki skryptu pojawiają się obok niego w katalogu wordpress. W zależności od hostingu i przyjętej strategii organizacji plików musimy wziąć to pod uwagę.

Osobiście polecam pobranie najnowszej wersji WordPress na komputer i jej "przepakowanie". Ja robię to w ten sposób, że po rozpakowaniu, przechodzę do katalogu wordpress, zaznaczam wszystkie obecne tam pliki i "pakuję" do nowego archiwum ZIP, które później wysyłam razem ze skryptem rozpakowującym na hosting. Dzięki temu wiem, że po wypakowaniu pliki WordPress znajdą się dokładnie w tym samym katalogu co archiwum. Jeżeli wyślemy oryginalne archiwum, to pliki skryptu WordPress rozstaną wypakowane do katalogu wordpress, co w niektórych przypadkach też jest pożądane.

Ktoś teraz powie, że to bez sensu i więcej roboty - otóż nie. Pamiętajmy, że przygotowaną paczkę i skrypt rozpakowujący można wykorzystać wielokrotnie, a proces rozpakowania paczki, późniejsze spakowanie i wysłanie na serwer i tak trwa o wiele krócej niż standardowe pobranie, rozpakowanie i wysyłanie pojedynczych plików.

Rozpakowanie archiwum WordPress na hostingu

  1. Skrypt rozpakowujący: https://gist.github.com/lukiz87/814cab2e6cb66c1229e5e32d50c389cd
    • kod skryptu kopiujemy do nowego pliku tekstowego i zapisujemy z rozszerzeniem PHP - np. skrypt.php
  2. Skrypt WordPress: https://pl.wordpress.org/
    • po pobraniu i ewentualnym przepakowaniu archiwum zmieniamy jego nazwę na wordpress.zip

Skrypt rozpakowujący zip

Teraz wystarczy już tylko wysłać oba pliki na hosting do katalogu, w którym chcemy zainstalować WordPress i uruchomić skrypt przez przeglądarkę:

http://twoja-domena.pl/skrypt.php

Białe tło świadczy o braku błędów. Na koniec należy jeszcze pamiętać o skasowaniu plików skrypt.php i wordpress.zip, które nie będą już potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *